Pericom Semiconductor Corp. FD0810003
FD0810003 picture photo
Mfg. Part Number
FD0810003
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 8.192MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FD0810003.pdf
Availability of FD0810003
QUANTITY
FD0810003 Order Process
Ship out your order
Specifications of FD0810003
Internal Part NumberEIS-FD0810003
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FD
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency8.192MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.051" (1.30mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FD0810003
Related LinksFD08, FD0810003 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FD0810003 Details Description
Related parts for FD0810003
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.81MM datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT323 datasheet.pdf
RES SMD 111 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 1.96 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf