Pericom Semiconductor Corp. FD4800047
FD4800047 picture photo
Mfg. Part Number
FD4800047
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSCILLATOR XO 48.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
FD4800047.pdf
Availability of FD4800047
QUANTITY
FD4800047 Order Process
Ship out your order
Specifications of FD4800047
Internal Part NumberEIS-FD4800047
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSaRonix-eCera™ FD
PackagingBulk
TypeXO (Standard)
Frequency48MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±25ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)15mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.051" (1.30mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)10µA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FD4800047
Related LinksFD48, FD4800047 Datasheet, Pericom Semiconductor Corp. Distributor
FD4800047 Details Description
Related parts for FD4800047
RES 470K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 80MA 7.7 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 105K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.56K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
MODULE DC/DC 1/2 BRICK 53V 10A datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
ASSEMBLY SQUARE 1 POS 21.6 + 21. datasheet.pdf