Qualtek Electronics Corp. FDA2-17238NBHW3F-L
FDA2-17238NBHW3F-L picture photo
Mfg. Part Number
FDA2-17238NBHW3F-L
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 115VAC WIRE
Datasheet Download
FDA2-17238NBHW3F-L.pdf
Availability of FDA2-17238NBHW3F-L
QUANTITY
FDA2-17238NBHW3F-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDA2-17238NBHW3F-L
Internal Part NumberEIS-FDA2-17238NBHW3F-L
SeriesHPLC, FDA2-17238
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width38.5mm
Air Flow240.0 CFM (6.80m³/min)
Static Pressure0.571 in H2O (142.2 Pa)
Noise59 dB(A)
Power (Watts)25.0W
RPM3100 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
ApprovalsCE, TUV, UL
Weight0.001 KG
Current Rating0.210A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDA2-17238NBHW3F-L
Related LinksFDA2-1723, FDA2-17238NBHW3F-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDA2-17238NBHW3F-L Details Description
Related parts for FDA2-17238NBHW3F-L
JUMPER-H1503TR/A3049A/H1503TR 5" datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3049G/H1505TR12" datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 20W datasheet.pdf
IC VOICE REC/PLAY 50-SEC 28-DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 360UH 115MA 9.6 OHM TH datasheet.pdf
OSCILLATOR VCSO CONFIGURABLE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS INLINE SCKT datasheet.pdf