Qualtek Electronics Corp. FDA2-17251NBHT3D
FDA2-17251NBHT3D picture photo
Mfg. Part Number
FDA2-17251NBHT3D
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC TERM
Datasheet Download
FDA2-17251NBHT3D.pdf
Availability of FDA2-17251NBHT3D
QUANTITY
FDA2-17251NBHT3D Order Process
Ship out your order
Specifications of FDA2-17251NBHT3D
Internal Part NumberEIS-FDA2-17251NBHT3D
FamilyAC Fans
SeriesHPLC, FDA2-17251
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width51mm
Air Flow250.0 CFM (7.08m³/min)
Static Pressure0.610 in H2O (151.9 Pa)
Noise59 dB(A)
Power (Watts)25.0W
RPM3100 RPM
Termination2 Terminals
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
ApprovalsCE, TUV, UL
Weight0.001 KG
Current Rating0.210A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDA2-17251NBHT3D
Related LinksFDA2-172, FDA2-17251NBHT3D Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDA2-17251NBHT3D Details Description
Related parts for FDA2-17251NBHT3D
CAP FILM 0.1UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" T/H GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
120 EURO TYP R RECEPT EON ASSY datasheet.pdf
IC DDR MOBILE 2GB 200MHZ 90BGA datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 2000VDC datasheet.pdf