Qualtek Electronics Corp. FDA2-17251NBHW3D-L
FDA2-17251NBHW3D-L picture photo
Mfg. Part Number
FDA2-17251NBHW3D-L
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC WIRE
Datasheet Download
FDA2-17251NBHW3D-L.pdf
Availability of FDA2-17251NBHW3D-L
QUANTITY
FDA2-17251NBHW3D-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDA2-17251NBHW3D-L
Internal Part NumberEIS-FDA2-17251NBHW3D-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesHPLC, FDA2-17251
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width51mm
Air Flow250.0 CFM (7.08m³/min)
Static Pressure0.610 in H2O (151.9 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise59 dB(A)
Power (Watts)25.0W
RPM3100 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
ApprovalsCE, TUV, UL
Weight0.001 KG
Current Rating0.210A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDA2-17251NBHW3D-L
Related LinksFDA2-1725, FDA2-17251NBHW3D-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDA2-17251NBHW3D-L Details Description
Related parts for FDA2-17251NBHW3D-L
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 2MM STR DL PCB datasheet.pdf
FUSE DIST BLOCK 760A 600V 1POLE datasheet.pdf
RES 7.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 54.9 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
2 X 5POS DIL EXT P/HEADER (6MM) datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI 0-75MV DIP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X11.43MM datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf