Qualtek Electronics Corp. FDA2-25489NBHW4F
FDA2-25489NBHW4F picture photo
Mfg. Part Number
FDA2-25489NBHW4F
Brief Description
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC WIRE
Datasheet Download
FDA2-25489NBHW4F.pdf
Availability of FDA2-25489NBHW4F
QUANTITY
FDA2-25489NBHW4F Order Process
Ship out your order
Specifications of FDA2-25489NBHW4F
Internal Part NumberEIS-FDA2-25489NBHW4F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesHPLC, FDA2-25489
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionRound - 254mm Dia
Width89mm
Air Flow860.0 CFM (24.35m³/min)
Static Pressure0.846 in H2O (210.7 Pa)
Features-
Noise68 dB(A)
Power (Watts)97W
RPM3200 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
ApprovalsCE, TUV, UL
Weight0.001 KG
Current Rating0.880A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladeSteel
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDA2-25489NBHW4F
Related LinksFDA2-254, FDA2-25489NBHW4F Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDA2-25489NBHW4F Details Description
Related parts for FDA2-25489NBHW4F
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 7.4A 6TSOP datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 184K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.25A 6WSON datasheet.pdf