Qualtek Electronics Corp. FDA2-28080NBHK4F-L
FDA2-28080NBHK4F-L picture photo
Mfg. Part Number
FDA2-28080NBHK4F-L
Brief Description
FAN AXIAL 280X80MM BALL 115VAC
Datasheet Download
FDA2-28080NBHK4F-L.pdf
Availability of FDA2-28080NBHK4F-L
QUANTITY
FDA2-28080NBHK4F-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDA2-28080NBHK4F-L
Internal Part NumberEIS-FDA2-28080NBHK4F-L
FamilyAC Fans
SeriesHPLC, FDA2-28080
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionSquare - 280mm L x 280mm H
Width80mm
Air Flow1150.0 CFM (32.57m³/min)
Static Pressure0.807 in H2O (201.0 Pa)
Features-
Noise73 dB(A)
Power (Watts)136W
RPM2900 RPM
TerminationTerminal Block
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
ApprovalsCE, TUV, UL
Weight0.001 KG
Current Rating1.20A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDA2-28080NBHK4F-L
Related LinksFDA2-2808, FDA2-28080NBHK4F-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDA2-28080NBHK4F-L Details Description
Related parts for FDA2-28080NBHK4F-L
FILTER RFI HI PERFORM WIRE 3A datasheet.pdf
IC WIRELESS USB LP 40QFN datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CORELINK 2 KEY KIT datasheet.pdf
INDICATOR NEON RED PANEL MNT datasheet.pdf
ROLL, HOOK & LOOP, 1" X 25-YD, R datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 10A 22 datasheet.pdf