Qualtek Electronics Corp. FDA2-28080QBHK4D
FDA2-28080QBHK4D picture photo
Mfg. Part Number
FDA2-28080QBHK4D
Brief Description
FAN AXIAL 280X80MM BALL 230VAC
Datasheet Download
FDA2-28080QBHK4D.pdf
Availability of FDA2-28080QBHK4D
QUANTITY
FDA2-28080QBHK4D Order Process
Ship out your order
Specifications of FDA2-28080QBHK4D
Internal Part NumberEIS-FDA2-28080QBHK4D
FamilyAC Fans
SeriesHPLC, FDA2-28080
Voltage - Rated230VAC
Size / DimensionSquare - 280mm L x 280mm H
Width80mm
Air Flow1150.0 CFM (32.57m³/min)
Static Pressure0.807 in H2O (201.0 Pa)
Features-
Noise73 dB(A)
Power (Watts)138W
RPM2900 RPM
TerminationTerminal Block
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
ApprovalsCE, TUV, UL
Weight0.001 KG
Current Rating0.630A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDA2-28080QBHK4D
Related LinksFDA2-280, FDA2-28080QBHK4D Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDA2-28080QBHK4D Details Description
Related parts for FDA2-28080QBHK4D
RES 110K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT QUAD W/AMP 24-SSOP datasheet.pdf
IC 24-BIT FET BUS SW 56-TVSOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 28TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GATE DRVR 16SOIC datasheet.pdf
MACHINE SCREW FLAT SLOTTED 8-32 datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN CAGE GANGED 3PORTS datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS CABLE PIN datasheet.pdf