Qualtek Electronics Corp. FDA2-R17251QBKW3D-L
FDA2-R17251QBKW3D-L picture photo
Mfg. Part Number
FDA2-R17251QBKW3D-L
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 230VAC WIRE
Datasheet Download
FDA2-R17251QBKW3D-L.pdf
Availability of FDA2-R17251QBKW3D-L
QUANTITY
FDA2-R17251QBKW3D-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDA2-R17251QBKW3D-L
Internal Part NumberEIS-FDA2-R17251QBKW3D-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesHPLC, FDA2-R17251
Voltage - Rated230VAC
Size / DimensionRound - 172mm Dia
Width51mm
Air Flow270.0 CFM (7.65m³/min)
Static Pressure0.787 in H2O (196.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise61 dB(A)
Power (Watts)26W
RPM3300 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
ApprovalsCE, TUV, UL
Weight0.001 KG
Current Rating0.110A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDA2-R17251QBKW3D-L
Related LinksFDA2-R172, FDA2-R17251QBKW3D-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDA2-R17251QBKW3D-L Details Description
Related parts for FDA2-R17251QBKW3D-L
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CHOKE DIFFERENTIAL 30UH 2A HORZ datasheet.pdf
SENSOR LEVEL FLOAT SPST-NC datasheet.pdf
RES 4.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 536K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
0.8MM WTB SMT SNGL RA datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP CER 430PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf