| Internal Part Number | EIS-FDB045AN08A0 | |
| Product Training Modules | High Voltage Switches for Power Processing | |
| Standard Package | 800 | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | FETs - Single | |
| Series | PowerTrench® | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| FET Type | MOSFET N-Channel, Metal Oxide | |
| FET Feature | Standard | |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 75V | |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 19A (Ta), 90A (Tc) | |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 4.5 mOhm @ 80A, 10V | |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA | |
| Gate Charge (Qg) @ Vgs | 138nC @ 10V | |
| Input Capacitance (Ciss) @ Vds | 6600pF @ 25V | |
| Power - Max | 310W | |