Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238CBAW43-L
FDD1-17238CBAW43-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238CBAW43-L
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238CBAW43-L.pdf
Availability of FDD1-17238CBAW43-L
QUANTITY
FDD1-17238CBAW43-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238CBAW43-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238CBAW43-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow210.0 CFM (5.95m³/min)
Static Pressure0.571 in H2O (142.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm Sensor
Noise52 dB(A)
Power (Watts)13.2W
RPM2800 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.10A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladeSteel
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238CBAW43-L
Related LinksFDD1-1723, FDD1-17238CBAW43-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238CBAW43-L Details Description
Related parts for FDD1-17238CBAW43-L
BOX STEEL GRAY 4.72"L X 4.72"W datasheet.pdf
RES SMD 169KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.37 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 75 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
RES SMD 39.2 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf