Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238CBLW42-L
FDD1-17238CBLW42-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238CBLW42-L
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238CBLW42-L.pdf
Availability of FDD1-17238CBLW42-L
QUANTITY
FDD1-17238CBLW42-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238CBLW42-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238CBLW42-L
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow245.0 CFM (6.94m³/min)
Static Pressure0.732 in H2O (182.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise56 dB(A)
Power (Watts)19.1W
RPM3200 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.59A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238CBLW42-L
Related LinksFDD1-1723, FDD1-17238CBLW42-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238CBLW42-L Details Description
Related parts for FDD1-17238CBLW42-L
CONN SD CARD PUSH-PUSH R/A SMD datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW 0.8A 6-MLF datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
MULTI-PAIR 22COND 22AWG 100' datasheet.pdf
TERM RING TONGUE datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 125V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V HCSL 25PPM 5X7MM datasheet.pdf