Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238CBLW44-L
FDD1-17238CBLW44-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238CBLW44-L
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238CBLW44-L.pdf
Availability of FDD1-17238CBLW44-L
QUANTITY
FDD1-17238CBLW44-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238CBLW44-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238CBLW44-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow245.0 CFM (6.94m³/min)
Static Pressure0.732 in H2O (182.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise56 dB(A)
Power (Watts)19.1W
RPM3200 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.59A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladeSteel
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238CBLW44-L
Related LinksFDD1-1723, FDD1-17238CBLW44-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238CBLW44-L Details Description
Related parts for FDD1-17238CBLW44-L
DIODE GEN PURP 300V 12A DO203AA datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT 100MHZ 86TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 125KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
VHDM BP 6ROW SIG END 10 COL datasheet.pdf
D4SL-N4RFA-D5 datasheet.pdf
FIXED IND 750NH 1.425A 180 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGE .050 18POS DR TH datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 2A SYNC 12MSOP datasheet.pdf