Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238CBMW4C
FDD1-17238CBMW4C picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238CBMW4C
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238CBMW4C.pdf
Availability of FDD1-17238CBMW4C
QUANTITY
FDD1-17238CBMW4C Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238CBMW4C
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238CBMW4C
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow275.0 CFM (7.79m³/min)
Static Pressure0.909 in H2O (226.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm, Speed Sensor (Tach)
Noise60 dB(A)
Power (Watts)28.1W
RPM3600 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating2.34A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238CBMW4C
Related LinksFDD1-172, FDD1-17238CBMW4C Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238CBMW4C Details Description
Related parts for FDD1-17238CBMW4C
CONN RECEPT HOUSING 26 POS 2MM datasheet.pdf
CABLE SFP 20POS MALE-MALE 5M datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 25V TO220AB datasheet.pdf
LAPPING FILM ALUM OXIDE 5.0"DIA datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 200PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
TERMINAL EXTRACTION TOOL datasheet.pdf
COUNTER LCD 6 CHAR 9-64V PNL MT datasheet.pdf
LED COB 1204 3000K WW 90CRI SMD datasheet.pdf
HD 38999 9C 9#23 PIN RECP datasheet.pdf
14-Bit, 80/105/125/150 MSPS, 1.8 V Dual Analog-to-Digital Converter IC datasheet.pdf