Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238DBAW4C-L
FDD1-17238DBAW4C-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238DBAW4C-L
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238DBAW4C-L.pdf
Availability of FDD1-17238DBAW4C-L
QUANTITY
FDD1-17238DBAW4C-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238DBAW4C-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238DBAW4C-L
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow210.0 CFM (5.95m³/min)
Static Pressure0.571 in H2O (142.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm, Speed Sensor (Tach)
Noise52 dB(A)
Power (Watts)13W
RPM2800 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.540A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238DBAW4C-L
Related LinksFDD1-1723, FDD1-17238DBAW4C-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238DBAW4C-L Details Description
Related parts for FDD1-17238DBAW4C-L
CONN RCPT 15POS .100" SNGL GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.02A 162 MOHM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-12V 24W datasheet.pdf
XFRMR DC/DC CONV 9V 80/200MA SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 0.178 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
LIGHT PIPE ASSY datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
UPS 500VA 300W 7OUT W/SOFTWARE datasheet.pdf