Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238DBHW4C-L
FDD1-17238DBHW4C-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238DBHW4C-L
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238DBHW4C-L.pdf
Availability of FDD1-17238DBHW4C-L
QUANTITY
FDD1-17238DBHW4C-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238DBHW4C-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238DBHW4C-L
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow310.0 CFM (8.77m³/min)
Static Pressure1.122 in H2O (279.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm, Speed Sensor (Tach)
Noise64 dB(A)
Power (Watts)33.1W
RPM4000 RPM
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.38A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238DBHW4C-L
Related LinksFDD1-1723, FDD1-17238DBHW4C-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238DBHW4C-L Details Description
Related parts for FDD1-17238DBHW4C-L
IC REG MULTI CONFIG 12V 3A TO263 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 415MA 400 MOHM datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC SMC datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 25 Position 0.016" (0.40mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 2POS GOLD datasheet.pdf
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 39MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
DC/DC CONV 1W SMD DUAL OUT datasheet.pdf