Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238DBKW44-L
FDD1-17238DBKW44-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238DBKW44-L
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238DBKW44-L.pdf
Availability of FDD1-17238DBKW44-L
QUANTITY
FDD1-17238DBKW44-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238DBKW44-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238DBKW44-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow360.0 CFM (10.19m³/min)
Static Pressure1.543 in H2O (384.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise72 dB(A)
Power (Watts)56.2W
RPM4800 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating2.34A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladeSteel
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238DBKW44-L
Related LinksFDD1-1723, FDD1-17238DBKW44-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238DBKW44-L Details Description
Related parts for FDD1-17238DBKW44-L
TERM SGL LVL DUAL CONN PA BLUE datasheet.pdf
IDC CABLE - CCE34S/AE34G/CCE34S datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 40W datasheet.pdf
EMITTER IR 850NM 1A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
RES MO 2W 360 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP OFF/SLO/FAST datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 2.25A 49 MOHM SMD datasheet.pdf
HARLINK 10P PC MA DB END CABLE L datasheet.pdf
TERM RING INS 12-10AWG datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 1W DO214AC datasheet.pdf