Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238DBKW44
FDD1-17238DBKW44 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238DBKW44
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238DBKW44.pdf
Availability of FDD1-17238DBKW44
QUANTITY
FDD1-17238DBKW44 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238DBKW44
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238DBKW44
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow360.0 CFM (10.19m³/min)
Static Pressure1.543 in H2O (384.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise72 dB(A)
Power (Watts)56.2W
RPM4800 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating2.34A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238DBKW44
Related LinksFDD1-172, FDD1-17238DBKW44 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238DBKW44 Details Description
Related parts for FDD1-17238DBKW44
SCR MED POWER 100V 16A TO-48 datasheet.pdf
TXRX OPT SFP WITH RATE SELECT datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 90A 500VAC datasheet.pdf
CAP FILM 0.043UF 3% 630VDC RAD datasheet.pdf
IC FPGA 177 I/O 256FBGA datasheet.pdf
SWITCH KNOB SQ 3-POS DPDT ILL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 250MA 1 OHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 345MHZ 6CLCC datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf