Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238EBHW44
FDD1-17238EBHW44 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238EBHW44
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238EBHW44.pdf
Availability of FDD1-17238EBHW44
QUANTITY
FDD1-17238EBHW44 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238EBHW44
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238EBHW44
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow310.0 CFM (8.77m³/min)
Static Pressure1.122 in H2O (279.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise64 dB(A)
Power (Watts)32.6W
RPM4000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.680A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladeSteel
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238EBHW44
Related LinksFDD1-172, FDD1-17238EBHW44 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238EBHW44 Details Description
Related parts for FDD1-17238EBHW44
IC ENCODER 16-KEY 18-DIP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 34POS datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP BUFFER 660MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC VGA DIG CONTROL 32-QFN datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 2.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR datasheet.pdf
DIODE BAND SW 100MA SOD323 datasheet.pdf