Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238EBKW43-L
FDD1-17238EBKW43-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238EBKW43-L
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238EBKW43-L.pdf
Availability of FDD1-17238EBKW43-L
QUANTITY
FDD1-17238EBKW43-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238EBKW43-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238EBKW43-L
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow360.0 CFM (10.19m³/min)
Static Pressure1.543 in H2O (384.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm Sensor
Noise72 dB(A)
Power (Watts)54.2W
RPM4800 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.13A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238EBKW43-L
Related LinksFDD1-1723, FDD1-17238EBKW43-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238EBKW43-L Details Description
Related parts for FDD1-17238EBKW43-L
IC SNSR TEMP/FAN PWM CTRL 16QSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
RES .68 OHM 5W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 21POS PIN datasheet.pdf
DIODE 0.5A 1600V 300NS DO-204AL datasheet.pdf
762 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf
CONN CONTACT datasheet.pdf
1500UF 100V 30X30 datasheet.pdf