Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238EBKW44-L
FDD1-17238EBKW44-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238EBKW44-L
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238EBKW44-L.pdf
Availability of FDD1-17238EBKW44-L
QUANTITY
FDD1-17238EBKW44-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238EBKW44-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238EBKW44-L
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow360.0 CFM (10.19m³/min)
Static Pressure1.543 in H2O (384.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise72 dB(A)
Power (Watts)54.2W
RPM4800 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.13A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238EBKW44-L
Related LinksFDD1-1723, FDD1-17238EBKW44-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238EBKW44-L Details Description
Related parts for FDD1-17238EBKW44-L
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
IC COMPARATOR HS DUAL 14-DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LEAD MINI HOOK-BAN PLUG BLK 36" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 3PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CAP CER 240PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf