Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238EBLW43-L
FDD1-17238EBLW43-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238EBLW43-L
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238EBLW43-L.pdf
Availability of FDD1-17238EBLW43-L
QUANTITY
FDD1-17238EBLW43-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238EBLW43-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238EBLW43-L
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow245.0 CFM (6.94m³/min)
Static Pressure0.732 in H2O (182.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm Sensor
Noise56 dB(A)
Power (Watts)17.8W
RPM3200 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.370A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238EBLW43-L
Related LinksFDD1-1723, FDD1-17238EBLW43-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238EBLW43-L Details Description
Related parts for FDD1-17238EBLW43-L
IC TXRX RS-232 W/CAP 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIN TYPE C W/W REC CNR datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 6V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 4X2MM RECT T/H datasheet.pdf
RES 0.68 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf