Qualtek Electronics Corp. FDD1-17238EBLW43
FDD1-17238EBLW43 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17238EBLW43
Brief Description
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17238EBLW43.pdf
Availability of FDD1-17238EBLW43
QUANTITY
FDD1-17238EBLW43 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17238EBLW43
Internal Part NumberEIS-FDD1-17238EBLW43
SeriesHPLC, FDD1-17238
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 38.5mm W
Air Flow245.0 CFM (6.94m³/min)
Static Pressure0.732 in H2O (182.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm Sensor
Noise56 dB(A)
Power (Watts)17.8W
RPM3200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.370A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17238EBLW43
Related LinksFDD1-172, FDD1-17238EBLW43 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17238EBLW43 Details Description
Related parts for FDD1-17238EBLW43
RES SMD 43 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 26VDC .15PF ESD 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
OSC CRO 2778-2945 MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/4"-50M YLLW/GREEN datasheet.pdf
RES SMD 500OHM 0.05% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 448B FLASH SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT RA datasheet.pdf
POT 5K OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf