Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251CBAW39
FDD1-17251CBAW39 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251CBAW39
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251CBAW39.pdf
Availability of FDD1-17251CBAW39
QUANTITY
FDD1-17251CBAW39 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251CBAW39
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251CBAW39
FamilyDC Fans
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow220.0 CFM (6.23m³/min)
Static Pressure0.571 in H2O (142.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control
Noise52 dB(A)
Power (Watts)15.7W
RPM2800 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.31A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251CBAW39
Related LinksFDD1-172, FDD1-17251CBAW39 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251CBAW39 Details Description
Related parts for FDD1-17251CBAW39
CONN HEADER 4POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
RES SMD 3.74KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 200POS SMD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
SUPPORT BOARD PCI OPTICAL H-PCF datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
DIE BLOCK ASSY MICRO AC 3POS RED datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 2X131 1/2" A CRS datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf