Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251CBHW3B-L
FDD1-17251CBHW3B-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251CBHW3B-L
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251CBHW3B-L.pdf
Availability of FDD1-17251CBHW3B-L
QUANTITY
FDD1-17251CBHW3B-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251CBHW3B-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251CBHW3B-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow325.0 CFM (9.20m³/min)
Static Pressure1.134 in H2O (282.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise64 dB(A)
Power (Watts)44.8W
RPM4000 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating3.73A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251CBHW3B-L
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251CBHW3B-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251CBHW3B-L Details Description
Related parts for FDD1-17251CBHW3B-L
IC TRANSCEIVER CAN HI-SPD 8-DIP datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMP 50 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC FPGA 380 I/O 672BGA datasheet.pdf
RES 202.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Header 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 24 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN D-SUB 37POS PRESS FIT datasheet.pdf