Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251CBLW33-56
FDD1-17251CBLW33-56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251CBLW33-56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251CBLW33-56.pdf
Availability of FDD1-17251CBLW33-56
QUANTITY
FDD1-17251CBLW33-56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251CBLW33-56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251CBLW33-56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow255.0 CFM (7.22m³/min)
Static Pressure0.736 in H2O (183.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm Sensor
Noise56 dB(A)
Power (Watts)22.6W
RPM3200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.88A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251CBLW33-56
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251CBLW33-56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251CBLW33-56 Details Description
Related parts for FDD1-17251CBLW33-56
XFRMR SEMI-TORO 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 4.6A 8TSSOP datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 15POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC DGTL POT 100K 128TAPS SC70-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 23POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 22.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.05K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf