Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251CBLW34-L
FDD1-17251CBLW34-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251CBLW34-L
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251CBLW34-L.pdf
Availability of FDD1-17251CBLW34-L
QUANTITY
FDD1-17251CBLW34-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251CBLW34-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251CBLW34-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow255.0 CFM (7.22m³/min)
Static Pressure0.736 in H2O (183.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise56 dB(A)
Power (Watts)22.6W
RPM3200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.88A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251CBLW34-L
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251CBLW34-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251CBLW34-L Details Description
Related parts for FDD1-17251CBLW34-L
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 100' datasheet.pdf
IC OPAMP GP 110MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf