Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251CBMW34-L56
FDD1-17251CBMW34-L56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251CBMW34-L56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251CBMW34-L56.pdf
Availability of FDD1-17251CBMW34-L56
QUANTITY
FDD1-17251CBMW34-L56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251CBMW34-L56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251CBMW34-L56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow290.0 CFM (8.21m³/min)
Static Pressure0.925 in H2O (230.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise60 dB(A)
Power (Watts)33W
RPM3600 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating2.75A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251CBMW34-L56
Related LinksFDD1-17251, FDD1-17251CBMW34-L56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251CBMW34-L56 Details Description
Related parts for FDD1-17251CBMW34-L56
CONN HEADER .100 SINGL STR 36POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN TAB SNG SIDE QUICK-CONNECT datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 36POS DL .100 BLK datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 37 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS 45DEG 5MM datasheet.pdf
DIP CABLE 8POS datasheet.pdf