Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251DBAW39-56
FDD1-17251DBAW39-56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251DBAW39-56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251DBAW39-56.pdf
Availability of FDD1-17251DBAW39-56
QUANTITY
FDD1-17251DBAW39-56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251DBAW39-56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251DBAW39-56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow220.0 CFM (6.23m³/min)
Static Pressure0.571 in H2O (142.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control
Noise52 dB(A)
Power (Watts)15.6W
RPM2800 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.650A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251DBAW39-56
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251DBAW39-56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251DBAW39-56 Details Description
Related parts for FDD1-17251DBAW39-56
RES SMD 22.6OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 5POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IGBT 600V 150A 428W TO247-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 2K OHM 14SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 55A TO-252 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.265" 5MM 3LD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf