Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251DBAW39-L56
FDD1-17251DBAW39-L56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251DBAW39-L56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251DBAW39-L56.pdf
Availability of FDD1-17251DBAW39-L56
QUANTITY
FDD1-17251DBAW39-L56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251DBAW39-L56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251DBAW39-L56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow220.0 CFM (6.23m³/min)
Static Pressure0.571 in H2O (142.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control
Noise52 dB(A)
Power (Watts)15.6W
RPM2800 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.650A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251DBAW39-L56
Related LinksFDD1-17251, FDD1-17251DBAW39-L56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251DBAW39-L56 Details Description
Related parts for FDD1-17251DBAW39-L56
CONN QMA JACK STR 50 OHM datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 87.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KNIFE 12-IN-1 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS BOX MNT PINS datasheet.pdf
Z-PACK M.CODING KEY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
GK NICU PTAF TPE HB JSH datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
MICRO 9C S 36" YEL NI datasheet.pdf