Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251DBHW39-56
FDD1-17251DBHW39-56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251DBHW39-56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251DBHW39-56.pdf
Availability of FDD1-17251DBHW39-56
QUANTITY
FDD1-17251DBHW39-56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251DBHW39-56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251DBHW39-56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow325.0 CFM (9.20m³/min)
Static Pressure1.134 in H2O (282.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise64 dB(A)
Power (Watts)40.6W
RPM4000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.69A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251DBHW39-56
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251DBHW39-56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251DBHW39-56 Details Description
Related parts for FDD1-17251DBHW39-56
PROBE AIR TEMP SUREGRIP TYPE-K datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON BLANK 1.9-2.65MM datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 34.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER SGL 6POS .100" T/H datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
4 GHz to 18 GHz Divide-by-4 Prescaler IC datasheet.pdf