Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251DBJW34-L
FDD1-17251DBJW34-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251DBJW34-L
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251DBJW34-L.pdf
Availability of FDD1-17251DBJW34-L
QUANTITY
FDD1-17251DBJW34-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251DBJW34-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251DBJW34-L
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow355.0 CFM (10.05m³/min)
Static Pressure1.343 in H2O (334.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise68 dB(A)
Power (Watts)57.8W
RPM4400 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating2.41A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251DBJW34-L
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251DBJW34-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251DBJW34-L Details Description
Related parts for FDD1-17251DBJW34-L
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4SOIC datasheet.pdf
POT 100 OHM 2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 68POS SMD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES SMD 113 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TXRX DWDM EML 15XXNM SFP+ LC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 ESD UMAX datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
TV 128C 128#22D PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf