Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251DBJW34-L56
FDD1-17251DBJW34-L56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251DBJW34-L56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251DBJW34-L56.pdf
Availability of FDD1-17251DBJW34-L56
QUANTITY
FDD1-17251DBJW34-L56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251DBJW34-L56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251DBJW34-L56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow355.0 CFM (10.05m³/min)
Static Pressure1.343 in H2O (334.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise68 dB(A)
Power (Watts)57.8W
RPM4400 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating2.41A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C