Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251DBKW32-56
FDD1-17251DBKW32-56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251DBKW32-56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251DBKW32-56.pdf
Availability of FDD1-17251DBKW32-56
QUANTITY
FDD1-17251DBKW32-56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251DBKW32-56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251DBKW32-56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow390.0 CFM (11.04m³/min)
Static Pressure1.587 in H2O (395.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise72 dB(A)
Power (Watts)70.6W
RPM4800 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating2.94A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251DBKW32-56
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251DBKW32-56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251DBKW32-56 Details Description
Related parts for FDD1-17251DBKW32-56
THERMISTOR 1K OHM NTC 0603 SMD datasheet.pdf
EVAL MOD FOR BQ24007RGW datasheet.pdf
CONN RCPT BOX MNT 16POS W/SOCKET datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADCLK914 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CONN HEADR 38POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
ETM22 230VAC datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 840MA 66 MOHM datasheet.pdf
RES 1M OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DDR3 2GB SODIMM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 11POS INLINE SKT datasheet.pdf