Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251DBKW34-56
FDD1-17251DBKW34-56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251DBKW34-56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251DBKW34-56.pdf
Availability of FDD1-17251DBKW34-56
QUANTITY
FDD1-17251DBKW34-56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251DBKW34-56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251DBKW34-56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow390.0 CFM (11.04m³/min)
Static Pressure1.587 in H2O (395.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise72 dB(A)
Power (Watts)70.6W
RPM4800 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating2.94A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251DBKW34-56
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251DBKW34-56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251DBKW34-56 Details Description
Related parts for FDD1-17251DBKW34-56
CONN EDGECARD 60POS 1MM SMD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
LED AMBER 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
LOCATOR MINI STATIC datasheet.pdf
FLOATSWITCH HORZ 1A NO/NC POLY datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf