Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251DBKW3B-L56
FDD1-17251DBKW3B-L56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251DBKW3B-L56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251DBKW3B-L56.pdf
Availability of FDD1-17251DBKW3B-L56
QUANTITY
FDD1-17251DBKW3B-L56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251DBKW3B-L56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251DBKW3B-L56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow390.0 CFM (11.04m³/min)
Static Pressure1.587 in H2O (395.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise72 dB(A)
Power (Watts)70.6W
RPM4800 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating2.94A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251DBKW3B-L56
Related LinksFDD1-17251, FDD1-17251DBKW3B-L56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251DBKW3B-L56 Details Description
Related parts for FDD1-17251DBKW3B-L56
IC MOTOR DRIVER PAR 28SO datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 0.8X4MM 3.94" datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 60POS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.5A 8VSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 26POS STR 3.5MM datasheet.pdf
500 TB PLU PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST-NO 1A 24V datasheet.pdf