Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251DBLW3B-56
FDD1-17251DBLW3B-56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251DBLW3B-56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251DBLW3B-56.pdf
Availability of FDD1-17251DBLW3B-56
QUANTITY
FDD1-17251DBLW3B-56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251DBLW3B-56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251DBLW3B-56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow255.0 CFM (7.22m³/min)
Static Pressure0.736 in H2O (183.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise56 dB(A)
Power (Watts)21.4W
RPM3200 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.890A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251DBLW3B-56
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251DBLW3B-56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251DBLW3B-56 Details Description
Related parts for FDD1-17251DBLW3B-56
TRANS PNP 12V 6A SOT223 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5MM datasheet.pdf
HEATSHRINK LABEL 0.187" datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
EPOXY ADHESIVE CONDUCTIVE datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 7UH T37 datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
381 TB SOCKET PIN STRIP datasheet.pdf
CRYSTAL 50.00 MHZ 20.0PF SMD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.246W SOT23 datasheet.pdf