Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBAW3C-L56
FDD1-17251EBAW3C-L56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBAW3C-L56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBAW3C-L56.pdf
Availability of FDD1-17251EBAW3C-L56
QUANTITY
FDD1-17251EBAW3C-L56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBAW3C-L56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBAW3C-L56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow255.0 CFM (7.22m³/min)
Static Pressure0.736 in H2O (183.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm, Speed Sensor (Tach)
Noise52 dB(A)
Power (Watts)15.8W
RPM2800 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.330A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBAW3C-L56
Related LinksFDD1-17251, FDD1-17251EBAW3C-L56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBAW3C-L56 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBAW3C-L56
TVS DIODE 495VWM 798VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 390PF 2.5KV NP0 2220 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 450VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RES 189K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 115 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
END COVER ORANGE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB datasheet.pdf
8-Channel DAC with PLL, 192 kHz, 24 Bits IC datasheet.pdf