Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBHW32
FDD1-17251EBHW32 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBHW32
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBHW32.pdf
Availability of FDD1-17251EBHW32
QUANTITY
FDD1-17251EBHW32 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBHW32
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBHW32
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow325.0 CFM (9.20m³/min)
Static Pressure1.134 in H2O (282.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise64 dB(A)
Power (Watts)37.9W
RPM4000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.790A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBHW32
Related LinksFDD1-172, FDD1-17251EBHW32 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBHW32 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBHW32
BREADBOARD 1/16"DIA 2.00X4.50" datasheet.pdf
FERRULE WIRE WHITE 20AWG 500PC datasheet.pdf
SCR HY-BRIDGE 600V 25A PACE-PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CABLE DISPLAY PORT TO DVI 200MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.316 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN HOOD BOTTOM ENTRY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 36PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf