Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBHW39-56
FDD1-17251EBHW39-56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBHW39-56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBHW39-56.pdf
Availability of FDD1-17251EBHW39-56
QUANTITY
FDD1-17251EBHW39-56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBHW39-56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBHW39-56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow325.0 CFM (9.20m³/min)
Static Pressure1.134 in H2O (282.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control
Noise64 dB(A)
Power (Watts)37.9W
RPM4000 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.790A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBHW39-56
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251EBHW39-56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBHW39-56 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBHW39-56
Connector Header 32 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 3A TO-PMOD-7 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 21A 3 MOHM TH datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
REMOTE BALLAST FOR 108-620-000 datasheet.pdf
OSC OCXO 13.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf