Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBJW32-L56
FDD1-17251EBJW32-L56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBJW32-L56
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBJW32-L56.pdf
Availability of FDD1-17251EBJW32-L56
QUANTITY
FDD1-17251EBJW32-L56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBJW32-L56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBJW32-L56
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow355.0 CFM (10.05m³/min)
Static Pressure1.343 in H2O (334.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise68 dB(A)
Power (Watts)55.2W
RPM4400 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.15A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBJW32-L56
Related LinksFDD1-17251, FDD1-17251EBJW32-L56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBJW32-L56 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBJW32-L56
IC MPU/RESET CIRC 4.38V SC70-4 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 64POS datasheet.pdf
IGBT 600V 34A 125W TO263AB datasheet.pdf
IC 0.9A PWR DIST SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220ML datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 800MA 230 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1PF 500V C0K RADIAL datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP 30AWG YEL/GRN 1000' datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf