Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBJW39-L
FDD1-17251EBJW39-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBJW39-L
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBJW39-L.pdf
Availability of FDD1-17251EBJW39-L
QUANTITY
FDD1-17251EBJW39-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBJW39-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBJW39-L
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow355.0 CFM (10.05m³/min)
Static Pressure1.343 in H2O (334.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control
Noise68 dB(A)
Power (Watts)55.2W
RPM4400 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.15A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBJW39-L
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251EBJW39-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBJW39-L Details Description
Related parts for FDD1-17251EBJW39-L
IC OPAMP GP 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12KHZ RRO 8SO datasheet.pdf
JUNCTION BOX 1 GANG DIN datasheet.pdf
RES SMD 7.32KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 5POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 160MA 3.8 OHM SMD datasheet.pdf
CLO,STR,DLN,SNSAT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
ATP DIE SET datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 80POS 0.20MM R/A datasheet.pdf