Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBJW39-L
FDD1-17251EBJW39-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBJW39-L
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBJW39-L.pdf
Availability of FDD1-17251EBJW39-L
QUANTITY
FDD1-17251EBJW39-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBJW39-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBJW39-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow355.0 CFM (10.05m³/min)
Static Pressure1.343 in H2O (334.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control
Noise68 dB(A)
Power (Watts)55.2W
RPM4400 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.15A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBJW39-L
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251EBJW39-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBJW39-L Details Description
Related parts for FDD1-17251EBJW39-L
RC NETWORK 47 OHM/22PF 5% SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.05M OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
MODULE SCR/DIODE 25A 120VAC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC DUAL 12BIT CMOS DAC 16-DIP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FERRITE CHIP 120 OHM 0805 datasheet.pdf
RING NYLAKRIMP FUNNEL ENTRY datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.62MM BK datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 20% 330VAC AXIA datasheet.pdf