Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBJW3B-56
FDD1-17251EBJW3B-56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBJW3B-56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBJW3B-56.pdf
Availability of FDD1-17251EBJW3B-56
QUANTITY
FDD1-17251EBJW3B-56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBJW3B-56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBJW3B-56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow355.0 CFM (10.05m³/min)
Static Pressure1.343 in H2O (334.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control; Speed Sensor (Tach)
Noise68 dB(A)
Power (Watts)55.2W
RPM4400 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.15A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBJW3B-56
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251EBJW3B-56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBJW3B-56 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBJW3B-56
TRANS PNP 60V 10A TO220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 WW datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 60KHZ 8SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 12K OHM 0804 datasheet.pdf
IMPACT BP 4X8 RW SN/PB datasheet.pdf
CABLE FUJITSU STRIP datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf