Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBKW32-L56
FDD1-17251EBKW32-L56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBKW32-L56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBKW32-L56.pdf
Availability of FDD1-17251EBKW32-L56
QUANTITY
FDD1-17251EBKW32-L56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBKW32-L56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBKW32-L56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow390.0 CFM (11.04m³/min)
Static Pressure1.587 in H2O (395.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise72 dB(A)
Power (Watts)71W
RPM4800 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.48A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBKW32-L56
Related LinksFDD1-17251, FDD1-17251EBKW32-L56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBKW32-L56 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBKW32-L56
CONN HEADER RT/A .100 4POS 15AU datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.7PF 50V 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV X7R 2225 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERMINAL Q2 JUMPER BAR FOR ST6 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HDR 25POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf