Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBKW39-56
FDD1-17251EBKW39-56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBKW39-56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBKW39-56.pdf
Availability of FDD1-17251EBKW39-56
QUANTITY
FDD1-17251EBKW39-56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBKW39-56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBKW39-56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow390.0 CFM (11.04m³/min)
Static Pressure1.587 in H2O (395.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control
Noise72 dB(A)
Power (Watts)71W
RPM4800 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.48A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBKW39-56
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251EBKW39-56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBKW39-56 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBKW39-56
RES SMD 240 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV 5V D2PAK datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 550KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 220MA 1.25 OHM datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 25V NP0 1206 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
Connector Socket 90 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 700MHZ 28-PLCC datasheet.pdf
MPAC 8R ST PF HDR datasheet.pdf
SMT INSULATED SPRING PIN .217" datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf