Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBMW32-L56
FDD1-17251EBMW32-L56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBMW32-L56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBMW32-L56.pdf
Availability of FDD1-17251EBMW32-L56
QUANTITY
FDD1-17251EBMW32-L56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBMW32-L56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBMW32-L56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow290.0 CFM (8.21m³/min)
Static Pressure0.925 in H2O (230.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise60 dB(A)
Power (Watts)28.8W
RPM3600 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.600A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBMW32-L56
Related LinksFDD1-17251, FDD1-17251EBMW32-L56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBMW32-L56 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBMW32-L56
IC REG BUCK SYNC 20SOIC(W) datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYS 12BIT 20-SOIC datasheet.pdf
25P GEH F DOPP-FEDK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 3.44K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 4A TP-FA datasheet.pdf
IDENTIFICATION PCRIPES datasheet.pdf
CAP TANT POLY 47UF 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 15A 9.2 MOHM SMD datasheet.pdf