Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBMW33-56
FDD1-17251EBMW33-56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBMW33-56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBMW33-56.pdf
Availability of FDD1-17251EBMW33-56
QUANTITY
FDD1-17251EBMW33-56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBMW33-56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBMW33-56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow290.0 CFM (8.21m³/min)
Static Pressure0.925 in H2O (230.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm Sensor
Noise60 dB(A)
Power (Watts)28.8W
RPM3600 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.600A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBMW33-56
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251EBMW33-56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBMW33-56 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBMW33-56
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.2W MONO 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-TSSOP datasheet.pdf
CAMERA INFINITY 2 CCD 3.3MP datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 100TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 24V 21MA OUT datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
Connector Socket 86 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
LED DRIVER 120W 114V 120-277 datasheet.pdf