Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBMW33-L56
FDD1-17251EBMW33-L56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBMW33-L56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBMW33-L56.pdf
Availability of FDD1-17251EBMW33-L56
QUANTITY
FDD1-17251EBMW33-L56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBMW33-L56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBMW33-L56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow290.0 CFM (8.21m³/min)
Static Pressure0.925 in H2O (230.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm Sensor
Noise60 dB(A)
Power (Watts)28.8W
RPM3600 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.600A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBMW33-L56
Related LinksFDD1-17251, FDD1-17251EBMW33-L56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBMW33-L56 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBMW33-L56
CONN BNC JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
SWAB 6" BLUE SLD FM TP 10/PKG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT PINS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A 2DSN datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 34K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf