Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBMW33
FDD1-17251EBMW33 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBMW33
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBMW33.pdf
Availability of FDD1-17251EBMW33
QUANTITY
FDD1-17251EBMW33 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBMW33
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBMW33
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow290.0 CFM (8.21m³/min)
Static Pressure0.925 in H2O (230.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm Sensor
Noise60 dB(A)
Power (Watts)28.8W
RPM3600 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.600A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBMW33
Related LinksFDD1-172, FDD1-17251EBMW33 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBMW33 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBMW33
PANEL ALUMINUM 19" WHITE TEXTURE datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYLN 7.9MM datasheet.pdf
IC MULT RS-232 DRV/REC 20-DIP datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 30POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC GATE USV L-MOS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A AXIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
FIXED IND 11NH 400MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONN 80POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf